Ułatwienia dostępu

Spotkanie Wojewody Małopolskiego z samorządami

Rozwój sieci drogowej, modernizacja rolnictwa, planowanie przestrzenne oraz polityka społeczna – to tematy poruszane na spotkaniu Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara z przedstawicielami Jednostek Samorządu Terytorialnego z terenu Małopolski, które odbyło się w Tarnowie. Udział w spotkaniu wziął zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki.

Udział w spotkaniu wzięli także m.in.:

  • Elżbieta Achinger, I Wicewojewoda Małopolski, 
  • dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 
  • wójtowie, 
  • burmistrzowie, 
  • prezydenci miast 
  • starostowie z terenu małopolski.

– To Wy – samorządowcy – jesteście na co dzień najbliżej mieszkańców i najlepiej, a właściwie od podszewki znacie ich potrzeby. Nasze spotkania stwarzają przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń, aby zapewnić Małopolanom jak najlepsze warunki do życia – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Eksperci z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie będą na bieżąco dzielili się z Państwem aktualnościami i praktycznymi obserwacjami w obrębie najistotniejszych tematów – dodał wicewojewoda małopolski Elżbieta Achinger.

Spotkanie podzielone było na cztery bloki tematyczne. Część I poprowadzili dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Sławomir Dyl oraz jego zastępca Grzegorz Wrześniak. Prelegentem w II części był pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw rolnictwa Ryszard Jędruch. Blok III poprowadził dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Ryszard Jaworski. W IV części referentami byli dyrektor Wydziału Infrastruktury Edyta Lisak oraz kierownik Oddziału Planowania Przestrzennego Wydziału Infrastruktury Michał Donocik.

O Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg

Spotkanie rozpoczęli swoim wystąpieniem dyrektorzy Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Sławomir Dyl oraz jego zastępca Grzegorz Wrześniak. W swojej prezentacji mówili o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

Omówione zostały zasady oceny i naboru wniosków w ramach ogłoszonego przez wojewodę 9 lipca tego roku naboru uzupełniającego na dofinansowanie zadań polegających wyłącznie na remoncie dróg powiatowych i gminnych. Szczególną uwagę poświęcono zasadom i przedmiotowi wniosku o dofinansowanie, wymogom formalnym, kwalifikowalności wydatków, a także zasadom merytorycznej oceny wniosków.

Dyrektorzy przekazali także informacje o planowanym naborze na budowę, przebudowę i remont dróg powiatowych i gminnych w ramach naboru podstawowego.


Programy społeczne


Podczas swojego wystąpienia dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Ryszard Jaworski przedstawił rządowe programy społeczne oraz zadania Wydziału realizowane w ramach kontroli i nadzoru.

Samorządowcy mogli usłyszeć aktualne informacje o realizowanych programach rządowych i resortowych. Wśród nowości znajdują się programy, takie jak:

  • tzw. 1000 zł dotyczące dofinansowania:
     –  wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027,
     –  wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027,
     –  wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024–2027,
     –  wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024–2027,
  • rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030, w ramach którego realizowany jest program osłonowy pn. „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej”.

Dyrektor Jaworski przedstawił także aktualności w ramach cyklicznie realizowanych programów, takich jak: „Maluch+” 2022-2029/ Aktywny Maluch, „Posiłek w szkole i domu”, „Senior+”, „Rozwój ośrodków wsparcia” czy „Opieka 75+”.


Planowanie przestrzenne


Reforma planowania przestrzennego i jej konsekwencje – to zagadnienia poruszone przez dyrektor Wydziału Infrastruktury Edytę Lisak oraz kierownika Oddziału Planowania Przestrzennego Wydziału Infrastruktury Michała Donocika.

Reforma będąca tematem panelu została wprowadzona 7 lipca 2023 r. i jest największą jak dotąd nowelizacją planowania przestrzennego. Większość jej przepisów weszła w życie 24 września 2023 r. i stanowi pierwszy etap długo wyczekiwanej reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Celem nowelizacji jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju poprzez m.in. uproszczenie procesu inwestycyjnego czy zwiększenie udziału społeczeństwa w lokalnym planowaniu przestrzennym.

Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim samorządów szczebla gminnego, jako organów właściwych do sporządzenia oraz uchwalenia dokumentów planistycznych będących podstawą do podejmowania wszelkich zamierzeń budowlano-inwestycyjnych, polegających na zabudowie i zagospodarowaniu terenów na obszarze gminy.

Podczas panelu przedstawione zostały najważniejsze nowe rozwiązania wprowadzone przez nowelizację, do których należą m.in.:

  • zwiększenie wpływu społeczeństwa na decyzje podejmowane w planowaniu przestrzeni,
  • wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego – planu ogólnego gminy, w randze aktu prawa miejscowego, który ma zostać uchwalony obligatoryjnie dla całej gminy w terminie do końca 2025 r.,
  • wprowadzenie nowej formy planu miejscowego – zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI), który zastąpi rozwiązania tzw. specustawy mieszkaniowej,
  • wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego – systemu teleinformatycznego zawierającego dane przestrzenne z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Będzie to nieodpłatny, dostępny dla wszystkich zainteresowanych, zintegrowany system, obowiązujący od 2026 r.

Poza narzędziem prawnym, samorządy zostały wyposażone w narzędzie finansowe – w czerwcu tego roku ruszył nabór wniosków dla gmin na dofinansowanie działań w zakresie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, który potrwa do 30 czerwca 2026 r. Łączny budżet przewidziany na konkurs ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) to przeszło 871 mln zł. Samorządy mogą składać wnioski o refundację poniesionych kosztów na tworzenie planów ogólnych gmin, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz gminnych programów rewitalizacji.
 
– Dziękuję Państwu za przybycie na nasze spotkanie. Chcę zapewnić, że zarówno ja, jak i dyrektorzy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie jesteśmy do Państwa dyspozycji – mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.