Uroczyste wbicie łopaty pod budowę nowego Domu Pomocy Społecznej w Starym Sączu

Dzisiaj w Starym Sączu odbyło się uroczyste wbicie łopaty pod długo wyczekiwaną budowę nowego Domu Pomocy Społecznej (DPS). Inwestycja ta jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych w gminie w ostatnich latach, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, w szczególności osób starszych i potrzebujących opieki.

Nowy Dom Pomocy Społecznej, który powstanie przy ul. Wincentego Witosa na granicy Starego Sącza (osiedle Lipie) i Moszczenicy Niżnej, będzie nowoczesnym, dwukondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym, wolnostojącym budynkiem o powierzchni użytkowej 2 145,19 m² . Obiekt zostanie wyposażony w hybrydowy system ogrzewania, łączący pompy ciepła oraz kotły gazowe. W budynku znajdować się będzie 24 pokoje dwuosobowe oraz 4 pokoje jednoosobowe, jadalnio-świetlica, a także przystosowania dla osób niepełnosprawnych, w tym winda, która zapewni dostęp do wszystkich pomieszczeń na każdej kondygnacji użytkowej.

Całkowity koszt projektu wynosi 14 070 481,79 zł brutto, z czego aż 85% inwestycji zostanie pokryte ze środków Programu Inwestycji Strategicznych w ramach programu Polski Ład w wysokości 11 959 909,52 zł. Środki własne Gminy stanowią wartość 2 110 572,27 zł.

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek powiedział:

“Budowa nowoczesnego Domu Pomocy Społecznej to kolejny krok w kierunku zapewnienia godnych warunków życia naszym seniorom i osobom potrzebującym wsparcia. Dzięki tej inwestycji, realizowanej przy wsparciu programu Polski Ład, nasi mieszkańcy otrzymają nowoczesne i komfortowe miejsce, które będzie odpowiadało ich potrzebom. DPS będzie zapewniał opiekę i wsparcie dla 52 podopiecznych oraz całodobową opiekę wytchnieniową, szczególnie cenną dla rodzin osób starszych, które potrzebują okresowego odciążenia w opiece nad bliskimi. Obecnie 23 osoby z naszej gminy, wymagające tego typu opieki, są ulokowane poza jej granicami, co dodatkowo podkreśla potrzebę realizacji tego projektu.”

Osobą, która aktywnie walczyła o budowę Domu Pomocy Społecznej w Starym Sączu, i która nadal czuwa nad realizacją zadania, jest była Przewodnicząca Osiedla Lipie, Pani Marianna Trzebuniak. Jej zaangażowanie miało kluczowe znaczenie dla realizacji tego projektu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Stanisław Pasoń, Radni Rady Powiatu Nowosądeckiego – Piotr Dyrek i Andrzej Lis, Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, Zastępca Burmistrza Kazimierz Gizicki, Sekretarz Gminy Stary Sącz Daniel Śmierciak oraz Radni, Sołtysi i Przewodniczący Zarządów Osiedli. Obecni byli także reprezentanci firmy wykonawczej – Instalacje Budownictwo, na czele z Marcinem Pietruszką.