Ułatwienia dostępu

Stary Sącz w programie „Dobre zarządzanie – 2024 WIN4UA”

Stary Sącz przystąpił do międzynarodowego programu Fundacji Solidarności Międzynarodowej „Dobre zarządzanie – 2024 WIN4UA”, który wspiera współpracę polskich samorządów z ich ukraińskimi odpowiednikami. Program ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń, które przyczynią się do rozwoju ukraińskich hromad, w ramach trwającej reformy decentralizacyjnej Ukrainy.

Na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Starym Sączu, przez miesiąc przebywać będzie u nas Andrii Krysiuk, Sekretarz hromady Złoty Potok na Ukrainie. Stażysta będzie miał okazję bezpośrednio poznać zasady funkcjonowania urzędu, strukturę zarządzania, a także specyfikę pracy samorządu polskiego, zdobywając cenne umiejętności i doświadczenia, które będzie mógł wdrożyć po powrocie na Ukrainę.

Program stażowy „Dobre zarządzanie-2024 WIN4UA” jest projektem Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Realizowany jest we współpracy ze Związkiem Miast Polskich i przewiduje praktyczne warsztaty i sesje mentoringowe dotyczące m.in. przejrzystości zarządzania, prawa antykorupcyjnego, komunikacji z obywatelami, struktury zarządzania, procesy zamówień publicznych oraz wykorzystanie środków unijnych, a także korzystania z funduszy unijnych. Dla każdego stażysty, w tym dla Pana Andrii Krysiuka, opracowano indywidualny plan nauki, skoncentrowany na jego zawodowych zainteresowaniach i potrzebach hromady, którą reprezentuje.

Projekt „Dobre zarządzanie – 2024 WIN4UA” ma zakończyć się spotkaniem podsumowującym, które odbędzie się 19 listopada 2024 roku. Na tym spotkaniu uczestnicy programu przedstawią swoje doświadczenia i zaprezentują projekty modernizacyjne, które będą mogli realizować w swoich hromadach, dzięki zdobytym w Polsce umiejętnościom i wsparciu finansowemu Fundacji. Program staży dla ukraińskich samorządowców jest krokiem ku zacieśnianiu współpracy polsko-ukraińskiej oraz wspieraniu Ukrainy w jej drodze do Unii Europejskiej.

Fundacja Solidarności Międzynarodowej jest funduszem Skarbu Państwa, utworzonym w 1997 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawową działalnością Fundacji Solidarności Międzynarodowej jest współpraca na rzecz rozwoju innych krajów. Fundusz koncentruje się na wspieraniu zmian demokratycznych, rozwijaniu społeczeństwa obywatelskiego, zasad dobrego rządzenia, demokracji lokalnej, dzieleniu się doświadczeniem w zakresie transformacji gospodarczej i politycznej oraz wspieraniu wolnych mediów i organizacji praw człowieka. Fundusz angażuje się również w działalność humanitarną.