Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie na celu wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy nawiązał współpracę ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. Zgłaszają się organizacje pozarządowe i lokalne samorządy z różnych krajów europejskich, które chciałyby zapewnić uchodźcom zakwaterowanie oraz udzielić wsparcia w znalezieniu pracy i nauce języka danego kraju. Organizacje te zapewniają transport autobusem do miejsca relokacji, pobyt w zależności od organizacji kraju docelowego w domach prywatnych, indywidualnych mieszkaniach, pomoc we wszystkich formalnościach i w znalezieniu pracy.

Organizacja ta uruchomiła specjalną stronę www:

Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy – ZHP Chorągiew Krakowska,

za pośrednictwem której uchodźcy zainteresowani wyjazdem za granicę będą mogli zgłosić się wybierając jeden z krajów, który zgłosił ofertę pomocy.

Formularz zgłoszeniowy

Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy – ZHP Chorągiew Krakowska

Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy – ZHP Chorągiew KrakowskaВітання, У співпраці з організаціями з інших європейських країн ми хотіли б допомогти біженцям війни з України розпочати новий розділ у своєму житті. До нас звернулися неурядові організації та органи місцевого …krakowska.zhp.pl

DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE MOŻLIWOŚCI WYJAZDU – ZGŁOSZENIA PRZEZ FORMULARZ – decyduje kolejność zgłoszeń

WŁOCHY – termin wyjazdu 31 MARCA 2022  r.

Organizacja oferująca wyjazd-GRUPPO PROTEZIONE CIVILE COMUNALE MUNICIPIO DELLA CITA DEL VASTO, PROVINCIA DI CHIETI, REGIONE ABRUZZO, ITALIA. Przedstawiciel organizacji  Eustachio Frangione, tel. +39 0873301376protezione.civile@comune.vasto.ch.it.

https://ms-my.facebook.com/comunedivasto/posts/i-volontari-del-gruppo-comunale-della-protezione-civile-questa-notte-hanno-recup/1734794170053409/

Podmiot odpowiedzialny za transport- La S.r.l. VERATOUR- osoba do kontaktu Albo Bonanni.

Podmiot zagraniczny przyjmujący uchodźców- CARITAS ITALIANA, ITALIA (MUNICIPIO DELLA CITTA DEL VASTO, PROVINCIA DI CHIETI, REGIONE ABRUZZO, ITALIA. Osoba do kontaktów-Dr. Antonio La Rana.

Zapewniają: bezterminowy pobyt dla 50 osób, wyżywienie, pomoc rzeczową, bezpłatne nocleg organizowane przez Caritas oraz opiekę tłumacza/wolontariusza w języku rosyjskim.

Zweryfikowaliśmy ofertę poprzez telefony do Burmistrza Miasta Vasto we Włoszech oraz w rozmowie z Eustachio Fragione z Protezzione Civile de Vasto.

Zdjęcia:

https://www.google.com/maps/place/66054+Vasto,+Prowincja+Chieti,+W%C5%82ochy/@42.1218242,14.6688846,13z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x1330ddb34fea79a5:0xceb6b7f77a4a9b71!8m2!3d42.1045588!4d14.7058711

Koordynatorem oferty jest ZHP

Zgłoszenia proszę kierować poprzez wypełnienie formularza na stronie www:

Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy – ZHP Chorągiew Krakowska, za pośrednictwem której uchodźcy zainteresowani wyjazdem za granicę będą mogli zgłosić się wybierając jeden z krajów, który zgłosił ofertę pomocy.

Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy – ZHP Chorągiew KrakowskaВітання, У співпраці з організаціями з інших європейських країн ми хотіли б допомогти біженцям війни з України розпочати новий розділ у своєму житті. До нас звернулися неурядові організації та органи місцевого …krakowska.zhp.pl

SZWECJA – termin wyjazdu 1 kwietnia 2022 r.

Szwedzki podmiot Care Bridge Daveed Walzer skoncentrowany na zapewnieniu transportu dalekobieżnego (autobusowego i lotniczego) oraz zakwaterowania zgłosiło gotowość pomocy obywatelom Ukrainy przesiedlonym przez wojnę; z naciskiem na podróże do i mieszkania w Szwecji.

Planowany jest wyjazd grupy ok 50 osób do Sztokholmu w dniu 1 kwietnia 2022 r. /miejsce wyjazdu Kraków/

Organizacja zapewnia:

• W pełni licencjonowane autobusy i kierowcy dla maksymalnie 55 osób

• Ukraińskojęzyczny opiekun autobusowy

• Przed przyjazdem do Szwecji dopasowujemy każdą ukraińską rodzinę do rodziny goszczącej w Szwecji. Wszystkie rodziny goszczące przechodzą kontrolę przeszłości i zgadzają się zapewnić początkowe wyżywienie i zakwaterowanie do czasu, aż Szwedzki Urząd Migracyjny zacznie bezpośrednio udzielać pomocy.

• Przybycie do naszego Welcome Center; gdzie są przedstawiane rodzinom goszczącym. Welcome Center funkcjonuje również jako ośrodek kultury, w którym mogą spotykać się i otrzymać wskazówki dotyczące procesu azylowego.

Wymagane dokumenty :

Wjazd do Szwecji uchodźców z Ukrainy jest dozwolony na podstawie paszportu obywatela Ukrainy lub innego dokumentu identyfikującego tę osobę.

​Przekraczanie granicy bez biometrycznego paszportu zagranicznego (również dzieci) jest dozwolone pojazdem lądowym (samochód, autobus) oraz pieszo.

Podróż samolotem, w sytuacji gdy  dzieci nie mają paszportów zagranicznych – konieczne  wstawienie zdjęcia dziecka (rozmiar 3,5X4,5) do paszportu zagranicznego jednego z rodziców w najbliższej Ambasadzie/Konsulacie Ukrainy.

Przekraczanie granicy ze zwierzętami domowymi jest dozwolone (jeśli nie ma dokumentów dotyczących zwierząt domowych – dozwolone).

Uchodźcy z Ukrainy w transporcie publicznym Sweden SL i Arlanda Express podróżują bezpłatnie.  Pozyskane informacje znajdują się w załączonym pliku.

Ważna informacja:

Zgodnie z Dyrektywą UE w sprawie ochrony czasowej Szwecja przyjmuje uchodźców z Ukrainy i zapewnia ochronę czasową na 1 rok z możliwością przedłużenia.

Szczegółowe informacje pod linkiem (w języku ukraińskim): https://bit.ly/3KHhI6l

Ochrona tymczasowa dotyczy:

– obywatele Ukrainy, którzy mieszkali na terytorium Ukrainy w dniu 24 lutego i zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu inwazji wojsk rosyjskich.

– osoby, które mają azyl polityczny na Ukrainie.

– członkowie rodziny z dwóch pierwszych kategorii (mąż/żona (w tym rzeczywiste związki małżeńskie) i małoletnie dzieci, inni bliscy krewni, jeśli mieszkali razem i byli na utrzymaniu osoby z dwóch pierwszych kategorii.

https://www.travelplanet.pl/przewodnik/zdjecia/szwecja/sztokholm/

Podmiot kierujący ofertę:  Daveed Walzer Dyrektor Zarządzający www.carebridge.pomoc  e daveed@carebridge.help

https://www.gofundme.com/f/carebridge-daveed-ukraine

Podmiot już jeździł z Przemyśla do Sztokholmu; z pierwszymi 20 rodzinami, które przyjechały i zakwaterowały się w ostatnim tygodniu.

HISZPANIA – termin w trakcie ustalania

CARITAS DIOCESANA DE VIC wraz z  gminą VIC w prowincji Barcelona w Hiszpanii rozpoczęła projekt „W domu” dotyczący pilnego przyjmowania osób pochodzenia ukraińskiego, którzy  po 24 lutego 2022 roku opuścili Ukrainę z uwagi na działania wojenne.

Projekt działa  w  komunikacji z: Hiszpańskim Biurem  Pomocy Uchodźcom Ministerstwa Integracji Społecznej, Ubezpieczeń Społecznych i Migracji, która proponuje ramy etyczne i prawne przyjmowania uchodźców. Projekt skupia się na przyjęciu obywateli Ukrainy w mieście Vic i jest realizowany we współpracy z  wolontariuszami Gaia Sanctuary Foundation.  

Podmiot zagraniczny przyjmujący uchodźców CARITAS DIOCESANA DE VIC FRANCISCO JAVIER QUIRÓS SAN ROMAN ( SECRETARIO TÉCNICO)NURIA CALLÍS AREÑAS (DIRECTORA) FQUIROS@CARITASDIOCESANAVIC.CAT  tel. +34650566253;   +34938860483 

Zapewniają zakwaterowanie, odzież, jedzenie w klasztorach, domach zborów, schroniskach kościelnych. 3 ciepłe posiłki dziennie, gotowane we własnych kuchniach, swobodny dostęp do kuchni. Pomoc rzeczowa: leki, przybory toaletowe, karty telefoniczne wg zgłaszanych potrzeb, Caritas udostępnia psychologów, pomoc pielęgniarki. Pozyskane informacje znajdują się w załączonym pliku.

Liczba osób do relokacji: 100.

Zweryfikowaliśmy ofertę poprzez

– rozmowę z przedstawicielami Fundacji Santuario Gaia (są na miejscu w Krakowie i jedna osoba mówi po polsku)

– kontakt telefoniczny z p. Marią Nurią Callis y Arena, Dyrektorem Caritas Diecezji Vic w mieście Vic  w prowincji Barcelona w Hiszpanii.

WYJAZD DO GRECJI I HOLANDII

do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynęła, przekazana przez Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oferta Rządu Grecji – Greckie Ministerstwo Migracji i Azylu (w załączeniu robocze tłumaczenie oferty) dotyczące przyjęcia 130 osób.

Oferowany rodzaj pomocy:

– zakwaterowanie /bezpłatne/ – ośrodki lub obozy dla uchodźców lub migrantów

– artykuły żywnościowe lub bony na zakup żywności lub innych produktów

– pomoc w znalezieniu pracy

– opieka medyczna – na warunkach jak dla obywateli kraju przyjmującego

– możliwość uzyskania pomocy w języku ukraińskim lub rosyjskim w miejscu zakwaterowania

– bezpłatny dostęp do edukacji – szkoły, przedszkola, uniwersytety

– pobyt do 4 marca 2023 r.

– brak świadczeń socjalnych

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo o zakwalifikowaniu do wyjazdu decyduje kolejność zgłoszeń.

Dokładny termin i miejsce wylotu/wyjazdu Ministerstwo ma przekazać w terminie późniejszym – realizacja oferty planowana jest na początku kwietnia.

Відомості про імміграцію дляукраїнців та їхніх родичів

Skip to content