Pamiątki po Janie Magierze w muzeum

Rodzina Jana Magiery przekazała do Muzeum Regionalnego część pamiątek po tym wybitnym sportowcu, najpopularniejszym i najwszechstronniejszym  polskim kolarzu lat 60. XX wieku.

W skład darowizny weszły: proporczyki klubów sportowych, do których Jan Magiera należał, afisze i zdjęcia z różnych imprez kolarskich, archiwalne dyplomy i legitymacje. Najcenniejszymi pamiątkami są: puchar za zajęcie IV miejsca w plebiscycie na najlepszego sportowca 95-lecia KS Cracovia, statuetka 70-lecia istnienia MKS Wisłoka Dębica, medal jubileuszowy XX-lecia Wyścigu Pokoju w 1967 r. Jest też dyplom i Odznaka Honorowa Starego Sącza przyznana przez radę miejską w 2021 r.

7 kwietnia spotkałem się z panią Małgorzatą Górz, córką Mistrza, która obejrzała  przygotowaną stałą ekspozycję pamiątek Jej ojca w muzeum i podpisała umowę darowizny – mówi kustosz muzeum Andrzej Długosz. – Razem to 34 pamiątki. Przekazała też  bardzo cenny kryształowy puchar Przewodniczącego Rady Państwa, czyli odpowiednika dzisiejszego prezydenta dla najlepszej drużyny na polskich etapach w XXI Wyścigu Pokoju w 1968 r.  Jesteśmy wdzięczni rodzinie Jana Magiery za ten dar. Eksponowanie pamiątek po Mistrzu to dla nas honor. Pozwoli nam kultywować pamięć o tym wybitnym sportowcu.

Skip to content