“Żabia ścieżka” w Lewoczy otwarta

Ochrona i udostępnianie dziedzictwa przyrodniczego to wspólny mianownik leśnego molo na Miejskiej Górze i zagospodarowania stawów w Lewoczy. Partnerskie samorządy wspólnie i z sukcesem wnioskowały do programu Interreg Polska-Słowacja na pieniądze na te inwestycje.

3 maja 2022 r. odbyła się uroczystość oddania do użytku projektu “Żabiej ścieżki- Rewitalizacji ośrodka ekologicznego w Lewoczy. W uroczystości wzięli udział zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki i Piotr Dyrek kierownik Referatu Pozyskiwaniu Środków Zewnętrznych UM w Starym Sączu. Prócz reprezentacji Gminy Stary Sącz Burmistrz wstęgę przecinali primator Levoczy Miroslav Vilkovský, sekretarz stanu MIRRI SR Dušan Velič, marszałek Samorządowego Kraju Preszowskiego Milan Majerský, architekt projektu Mária Čutková i dyrektor generalny firmy Dinis Pavol Dinis.

Otoczenie stawów położonych w pobliżu Lewoczy przeszło dużą transformację. Powstała ekologiczna strefa relaksu-odpoczynku z interaktywną ścieżką dydaktyczną o długości 1 175 m. Przed wejściem do lokalu znajduje się parking z 37 miejscami oraz nowy centrum informacyjnego. W okolicy umieszczone są ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz oświetlenie. Dla najmłodszych nie zabrakło uniwersalnego placu zabaw, parku linowego z parkiem linowym i ścianka wspinaczkowa. Naprzeciwko placu zabaw znajduje się kryta scena, która będzie służyła do różnych zajęć. “Dom przyrody” będzie pełnił funkcję wystawy przyrodniczej z salami lekcyjnymi. Część renowacji zbiornika wodnego to nowe molo z wieżą widokową, które będzie służyć rowerom wodnym i łódkom. Powstała strefa altan na świeżym powietrzu do relaksu z możliwością grillowania.

Skip to content