Ułatwienia dostępu

Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”

W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie opłatkowe Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów „Miast i Miejscowości Papieskich”, w którym uczestniczyli również Jacek Lelek, Burmistrz Starego Sącza, Zastępca Burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki oraz Sekretarz Gminy Stary Sącz Daniel Śmierciak.

Spotkanie rozpoczęto od modlitwy o pokój, autorstwa św. Jana Pawła II, którą poprowadził ks. bp Marek Marczak, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Biskup, witając uczestników, podkreślał znaczenie wspólnego dialogu oraz wymiany doświadczeń między samorządowcami.

Jednym z kluczowych punktów programu było wystąpienie ks. abp. Adriana Galbasa SAC, Metropolity Warszawskiego i Przewodniczącego Rady Fundacji. Arcybiskup podziękował wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie w organizację XXIV Dnia Papieskiego oraz zapowiedział temat przyszłorocznego jubileuszowego XXV Dnia Papieskiego. W swojej wypowiedzi skupił się na znaczeniu nadziei jako fundamentu wspólnoty, nawiązując do nauczania papieża Benedykta XVI, który definiował nadzieję jako siłę prowadzenia do głębszych relacji międzyludzkich i działań na rzecz dobra wspólnego.

Podczas spotkania dr Paulina Guzik wygłosiła wykład zatytułowany „Św. Jan Paweł II. Prorok nadziei w perspektywie międzynarodowej i medialnej”. Prelegentka wskazała na przełomowe inicjatywy Papieża Polaka, takie jak Światowe Dni Młodzieży, które zbliżały młodych z różnych kultur, czy powstanie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dr Guzik podkreślała, że Jan Paweł II był mistrzem dialogu i nowoczesnych form komunikacji, co pozwalało mu docierać do ludzi na całym świecie.

Kulminacyjnym momentem spotkania było dzielenie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie, którego oprawę muzyczną zapewniły Chór i Orkiestra Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Po części oficjalnej uczestnicy mieli okazję do nieformalnych rozmów podczas uroczystego obiadu. Wydarzenie było nie tylko okazją do refleksji nad spuścizną św. Jana Pawła II, ale także platformą budowania współpracy między samorządami na rzecz wspólnego dobra.

Doroczne spotkania opłatkowe stanowią ważny element życia publicznego w Polsce, integrując samorządowców i przypominając o wartościach, które powinny przyświecać ich działaniom. Tegoroczna edycja, przepełniona przesłaniem nadziei, podkreślała wagę wspólnoty, dialogu i wspólnej pracy na rzecz przyszłych pokoleń.

Fot. Monika Wójcik, Daniel Śmierciak