Żółty: Stary Sącz (Dworzec PKP- 310m npm) – Przehyba (Schronisko górskie – 1175m npm).
Różnica wzniesień ok. 840m, długość szlaku ok. 14,5km, czas wyjścia ok. 5:00h, czas zejścia ok. 4:00h. Szlak stanowi fragment Małopolskiego Szlaku Papieskiego. Jego pierwsza część prowadzona jest widokowym grzbietem wzgórza Sapieniec (450m npm). Druga na odcinku Przysietnica – Przehyba, prowadzi trawersem grzbietu Jaworzyny (1128m npm), przez malownicze Lasy Popradzkiego Parku Krajobrazowego (Puszcza Karpacka). Optymalne przejście dwudniowe z noclegiem na Przehybie i zejściem do Krościenka (czerwony), Szczawnicy (niebieski), lub Rytra (niebieski). W warunkach zimowych na drugiej części szlaku zalecane rakiety śnieżne.
Zielony: Barcice (Dworzec PKP – 325m npm) – Dojście do szlaku niebieskiego z Rytra (Wdżary Niżne – 770m npm).
Różnica wzniesień ok. 450m, długość szlaku ok.7km, czas wyjścia ok. 3:00h, czas zejścia ok. 2:00h. Szlak dojściowy do szlaku niebieskiego (Rytro-Przehyba). Prowadzony widokowymi stokami Kanarkówki (671m npm), można iść dalej, ale już szlakiem niebieskim w kierunku Przehyby, przez Wdżary Wyżne (856m npm) i Wietrzne Dziury (pomnik przyrody z wychodniami piaskowca i jaskiniami szczelinowymi). Optymalne przejście jednodniowe (szlak zielony) z zejściem do Rytra (niebieski), lub dwudniowe z dojściem szlakiem niebieskim i noclegiem na Przehybie. W warunkach zimowych zalecane rakiety śnieżne.
Niebieski: Barcice (Centrum – 325m npm) – Dojście do szlaku czerwonego na Łabowska Halę (Makowica – 948m npm).
Różnica wzniesień ok. 700m, długość szlaku ok. 8km, czas wyjścia ok.3:30h, czas zejścia ok. 3:00h. Szlak prowadzi przez Wolę Krogulecką (wybitne miejsce widokowe na Kotlinę Sadecką i Dolinę Popradu) gdzie znajduje się platforma widokowa, Głęboki Jar (pomnik przyrody z zadaszona wiatą i mostem drewnianym.), dalej na przepiękne widokowe polany podszytowe Makowicy i do Chaty Górskiej Cyrla (czerwony), lub do Schroniska na Łabowskiej Hali (czerwony). Optymalne przejście jednodniowe z zejściem do Rytra (czerwony), lub dwudniowe z noclegiem w Chacie Górskiej Cyrla. Dla wprawnych turystów jest też możliwe dalsza wędrówka do schroniska na Łabowskiej Hali i dalej w kierunku Krynicy (czerwony), przejście 2-3-dniowe. W warunkach zimowych wymagane rakiety śnieżne lub narty ski-tourowe.Bardzo ważna informacja : na początku 2020 r. most na Głębokim Jarze został zamknięty dla ruchu mechanicznego oraz pieszego. Powodem zamknięcia jest pogarszający się stan techniczny konstrukcji (pojawienie się grzybów) W związku z tym szlak turystyczny ma zostać poprowadzony na tym odcinku inną drogą. Perspektywa odbudowy mostu to ok.najbliższe 2 lata.
Czarny: Gaboń (Praczka- 500m npm) – Przehyba (Schronisko górskie – 1175m npm).
Różnica wzniesień ok.700m, długość szlaku ok.8.5km. Szlak prowadzi drogą dojazdową (droga zamknięta dla ruchu samochodowego) do schroniska i wieży przekaźnikowej na Przehybie, z tego względu jest zawsze przetarty i dostępny zimą, również dla turystów pieszych. Na trasie przejścia kilka zadaszonych wiat, ok. 1km przed schroniskiem, na stokach Skałki (1163m npm) wychodnia skalna i miejsce owiane wieloma legendami: Kamień Św. Kingi. W narciarstwie ski-tourowym szlak jest określany jako łatwy, z kilkoma odcinkami średnio-trudnymi.