26. Jesienny Festiwal Teatralny

Wystawa „Retrospekcja” rozpocznie 26 Jesienny Festiwal Teatralny w Starym Sączu. Wystawa ta przywoła klimaty spektakli i wizerunki znakomitych aktorów, zatrzymane w kadrach festiwalowych fotografii Daniela Janiszyna sprzed kilku i kilkunastu lat.

Daniel Janiszyn – sądeczanin, rocznik 1962. Z zamiłowania fotograf, z wykształcenia elektryk, a tak naprawdę to „złota rączka”, co miało i ma nadal duży wpływ na jego fotografię. Miłość do fotografii odziedziczył po ojcu Mieczysławie, lwowiaku, który był prekursorem tej sztuki w Nowym Sączu. Syn od najmłodszych lat żył w oparach wywoływacza, utrwalacza i papieru fotograficznego. W końcu jako chłopiec sam złapał za aparat, z którym jest do dzisiaj. Razem z żoną Anną założyli zakład fotograficzny „Foto Janiszyn”. Praca w studio nie była jednak tylko tym, co go fascynowało. Pojawiło się ogromne zamiłowanie do fotografowania sztuki. Tak zaczęła się przygoda Daniela ze Świętem Dzieci Gór, kabaretem ERGO, Jesiennym Festiwalem Teatralnym i trwa w zasadzie do dziś. Jego fotografię cechują nie tylko walory artystyczne, ale również niezwykła precyzja wykonania. Każdy obraz, który opuszcza studio jest znakomity pod każdym względem. Jego Autor potrafi godzinami siedzieć nad fotografią, by osiągnęła taki poziom artystyczny, jaki sobie wyobraził. W swoim dorobku ma wystawy poświęcone sądeckim nekropoliom, kabaretom, teatrom. Publikował również zdjęcia w Dzienniku Polskim a Jego obrazy fotograficzne znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach.

To na początek, a pierwszym spektaklem festiwalu (2 października w niedzielę – godz. 16.00 i 19.00) będzie “Metoda na wnuczka” Krzysztofa Kędziory w reżyserii Emiliana Kamińskiego.

Teatr KAMIENICA z Warszawy 

METODA NA WNUCZKA” 

Autor: Krzysztof Kędziora

Reżyseria: Emilian KAMIŃSKI 

Obsada: Aldona JANKOWSKA, Dorota KAMIŃSKA, Agnieszka WIELGOSZ, Marek SADOWSKI, 

Robert ROZMUS, Paweł BURCZYK

Cena biletu: 90 zł

Czas trwania spektaklu – 2 godz. z przerwą

Charyzmatyczne starsze panie są jak ogień i woda. Danuta (Aldona Jankowska), niepoprawna marzycielka, pomiędzy prezentacjami kosmicznie drogich garnków i ściereczek, gra w lotto zmotywowana fantazjami o podróży życia. Bożena (Dorota Kamińska) natomiast jest jak wino – im starsza tym… mocniejsza. Twardo stąpa po ziemi, choć jest absolutną fanką szybkiej jazdy na hulajnodze. Co się wydarzy, gdy w jednej chwili świat nieprzeciętnych seniorek zostanie wywrócony do góry nogami?  Czy przyjacielowi z dawnych lat – Waldkowi (Robert Rozmus), uda się wyciągnąć damy z niezłych tarapatów? Podobno nie ma cwaniaka nad warszawiaka, ale gdy do akcji wkracza pełna kobiecych wdzięków, przebiegła Malwina (Agnieszka Wielgosz), wszystko się może zdarzyć. Do szalonego tańca z oszustami nieśmiało przygrywać będzie zakochany Mieczysław (Paweł Burczyk/ Marek Sadowski), bo doskonale wie „że najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”….

„Metoda na wnuczka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego to przezabawna komedia z wątkiem kryminalnym w tle. Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji, od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

PROGRAM 26. JESIENNEGO FESTIWALU TEATRALNEGO

BILETY

fot. Jerzy Cebula/Archiwum Jesiennego Festiwalu Teatralnego

Skip to content