Pięć koncertów na Majówkę

W serii koncertów „na leżakach” wystąpią nietuzinkowi muzycy z optymistycznym, lekkim, wiosennym repertuarem.

KUBA BLOKESZ – Ślązak mieszkający w Warszawie. Śpiewa piosenki napisane przez siebie, tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieodmiennie towarzyszy mu gitara. Laureat kilkunastu festiwali piosenki. „Wiersze (pod)różne” to zestaw piosenek różnych. Mieszają się tutaj autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych ale i błahych, czy kompozycje niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy. „Wiersze (pod)różne” mają również aspekt podróżniczy: czysto geograficzny (teksty pochodzą m.in. z Ukrainy i Czech), jak i opisujący wymagającą podróż w stronę drugiego człowieka – i wreszcie – w głąb samego siebie.

BASIA KAWA – polska Vanessa Mae i Lindsey Stirling w jednym, sceniczny dynamit, niezwykle żywiołowa skrzypaczka elektryczna i wokalistka. Jej muzyka to mieszanka pełnego pobudzającej kofeiny muzycznego balsamu dla duszy. Koncerty Basi cieszą się ogromną popularnością ze względu na niesamowitą energię, różnorodność muzyczną oraz świetny kontakt z publicznością. Czaruje głosem, zachwyca scenicznym dynamizmem, a do tego gra na jedynych takich w Polsce pięciostrunowych skrzypcach elektrycznych. Ma na swoim koncie dwie autorskie płyty, a największą popularność przyniósł jej singiel, który można wykonać jedynie na skrzypcach pięciostrunowych. W programie koncertu znajdą się autorskie piosenki skrzypcowe lub wokalno-skrzypcowe oraz znane covery (m.in. Lindsey Stirling, Sanah, Mrozu, Ed Sheeran). Podczas majówki w Starym Sączu Basia Kawa wystąpi w towarzystwie gitarzysty Huberta Baumanna (gitara akustyczna).

Zespół KNEDLOVE jest nietuzinkowym duetem muzyczno-życiowym (niekoniecznie w tej kolejności). Zespół czerpie z wielu źródeł: z soulu, folku, jazzu, bluesa; ale tak naprawdę po prostu grają … siebie. Działalność rozpoczęli z przytupem w 2021 roku i mają już na koncie udane występy na festiwalach zarówno w Polsce, jak i za granicą, min. Blues Maraton w Augustowie, Valašský špalíček w Czechach, czy Planet Laugarvatn na Islandii. W skład zespołu wchodzi Eliza Sicińska – wokalistka, autorka tekstów i muzyki – ogarnia wokal, banjolele, gitarę akustyczną i pianino oraz Kacper Chmura, gitarzysta i kompozytor – ogarnia wokal, gitarę akustyczną i gitarę elektryczną.

JACEK KLEYFF – polski bard, poeta, kompozytor i malarz. Gdy w 1970 zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. W życiorysie, którego starczyłoby na film długometrażowy i kilka książek, znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną, fascynację buddyzmem, malarstwo czy prace na wysokościach. Największą jego miłością zawsze jednak była i nadal jest muzyka.Salon Niezależnych po kolejnych wygranych Famach błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności. Kabaret był jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku jego twórczości, a w 1976 roku został ostatecznie ukarany przez władze PRL zakazem występów. Jacek przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do roku 1986, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 r. od razu zdobyła „Złotego Bączka”- główną nagrodę publiczności.Jacek Kleyff cały czas regularnie koncertuje solo oraz z zespołem. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po twórczość Jacka sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.10 lat temu nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka „Rozmowa” będąca zapisem wywiadu rzeki z Jackiem Kleyffem, a w listopadzie 2013 do sklepów trafiła pierwsza od 14 lat, solowa płyta Jacka „Znalezienie”, na której gościnnie wystąpili m.in. Stanisław Soyka, Magda Umer, Wacław Jaszczuszyn, Jerzy „Słoma” Słomiński, Tomasz Jaskiewicz czy Ania Patynek.W 2019 r Jacek Kleyff ze swoim solowym ale brawurowym recitalem wystąpił w Barcicach n.Popradem na festiwalu Pannonica.

CEBULA & KUSION Accordion Duo – obaj muzycy tworzący duet akordeonowy są absolwentami Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie oraz Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Są też laureatami wielu konkursów akordeonowych.
Paweł Kusion współpracuje z wieloma artystami. W 2016 roku wraz zespołem Motion Trio nagrał w ramach festiwalu La Folle Journee płytę „La Nature” Oprócz działalności artystycznej jest również pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, gdzie prowadzi zajęcia indywidualne z gry na akordeonie.
Łukasz Cebula ukończył studium pedagogiczne, umożliwiające nauczanie gry na akordeonie na wszystkich stopniach edukacji artystycznej. Ma na swoim koncie kilka prawykonań utworów współczesnych kompozytorów. Pracował jako nauczyciel akordeonu w szkołach muzycznych w Tarnowie i Tuchowie, obecnie jest kapelmistrzem w zespole Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”.

Artyści przedstawią muzyczną podróż przez wiele krajów, m.in. Polskę, Francję, Czechy, Argentynę czy Macedonię Północną. Posłuchać będzie można również muzyki filmowej oraz kompozycji z bajek.

W programie koncertu m.in. Jerry Bock – Sunrise Sunset, Richard Galliano – Tango pour, Claude Waldemar Kazanecki – Noce i dnie, Astor Piazzolla – Libertango, Elton John – Can You Feel The Love Tonight, Albert Vossen – Flick-Flack, Wasilij Bogatyriow – Masza i Niedźwiedź, Klus Badelt – Piraci z Karaibów, Hubert Giraud – Pod niebem Paryża, Motion Trio – Balcan Dance.

BILETY

Źródło: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu

Skip to content