Młodzi i zdolni – stypendia burmistrza Starego Sącza

Święto miasta to zawsze okazja do wręczenia stypendiów burmistrza Starego Sącza dla młodych sportowców, artystów i naukowców. Stypendia przyznano już po raz piąty.

W tym roku komisja przyznała sześć stypendiów. Emila Dubiel i Jan Gurba zostali docenienie po raz piąty. Drugi raz stypendia otrzymali Wiktoria Biel i Franciszek Dubiel. Łucja Podgórska i Kacper Tokarczyk cieszą się z nagrody po raz pierwszy.

Wiktoria Biel –  uczennica czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Gołkowicach i Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku w klasie skrzypiec. Ostatnie osiągnięcia Wiktorii to I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Mistrz Miniatury 2023 w Poznaniu, I miejsce w XX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków, Wiolonczelistów i Gitarzystów i I nagrodę Europejskiego Konkursu Muzycznego w Belgradzie. Wiktoria zdobyła też certyfikat mistrzostwa Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej im. Barbary Halskiej. Ubiegłoroczny Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy 2022 zakończyła na III miejscu, a już w tym roku w warszawskim X Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding została wyróżniona.

Emilia Dubiel – uczennica piątej Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcicach. Mieszka w Starym Sączu. Multimedalistka turniejów tańca nowoczesnego i baletu rangi światowej. Kilkukrotna mistrzyni świata i Europy.  W swojej kategorii wiekowej nie ma sobie równych również w Polsce. Jej kolekcja medali z zawodów rangi mistrzowskiej liczy już około 50 trofeów. Po raz drugi wzięła udział w młodzieżowym Grand Prix Ameryki, największym na świecie międzynarodowym konkursie baletowym i programie stypendialnym. Aby zostać zaproszonym na wielki finał w Tampa na Florydzie uczestnik musi zdobyć minimum 96 na 100 możliwych punktów. Emilia tego dokonała  i  wyruszyła do USA prosto z Karczewa z tytułem mistrzyni Polski. W kategorii dzieci w USA zaprezentowało się wraz z Emilią 200 dziewczynek z całego świata. Emilia uplasowała się w Top 12 turnieju. W nagrodę została stypendystką Narodowej Szkoły Baletowej w Berlinie.

Franciszek Dubiel – uczeń  Szkoły Podstawowej nr 1  w Barcicach. Klasa trzecia. Idzie śladami swojej starszej siostry Emilki. Zajmuje czołowe miejsca w prestiżowych konkursach tańca nowoczesnego. Potrójny mistrz Europy w różnych kategoriach tanecznych z czerwca tego roku. Do tej kolekcji dorzucił jeszcze srebro w kategorii jazz dance solo z tych samych zawodów. Wicemistrz świata kategorii Show Dance solo chłopców do 12 roku życia.

Jan Gurba – student I roku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mieszka w Cyganowicach. Zawodnik Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce sportowej wspinaczce skalnej i wysokogórskiej. Jeden z najbardziej utalentowanych wspinaczy młodego pokolenia. Taternik, alpinista i narciarz ekstremalny. Mistrz Polski Młodzieżowców we wspinaczce sportowej  oraz Akademicki Wicemistrz Polski w sezonie 2022/2023. Autor powtórzeń najtrudniejszej drogi wspinaczkowej w Tatrach Polskich, Autor trudnych przejść w Alpach Francuskich w rejonie Mount Blanc i Zdobywca 1000 m. EL CAPITAN w USA. Finalista XX plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny  2022r. – 4 miejsce spośród 60 zgłoszonych sportowców.

Łucja Podgórska – uczennica klasy 4  Szkoły Podstawowej  Nr 1 w Starym Sączu. Mieszka w Starym Sączu. Wśród  osiągnięć w ocenie Komisji na wyróżnienie zasługują m.in.:  I miejsce – Ogólnopolskie Zawody Pływackie w kategorii wiekowej 10 lat –  2022.I, II, II  Miejsce Małopolska Liga Dzieci w kategorii wiekowej 10 lat w stylu grzbietowym, klasycznym, motylkowym  na różnych dystansach – Kraków – Tarnów 2022. II Miejsce Mistrzostwa Wojewódzkie w kategorii wiekowej 11 lat w stylu grzbietowym – Oświęcim 2023. Wielokrotna finalistka Małopolskich Igrzysk Dzieci – zajmująca czołowe miejsca m.in.w pływaniu indywidualnym oraz sztafecie w stylu klasycznym dziewcząt rocznik 2012-2014,. Posiadaczka licencji Polskiego Związku Pływackiego.

Kacper Tokarczyk – starosądeczanin, student I roku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zwycięzca XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu organizowanego przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich pn. „ Młody Ekonomista” 2022.Jako jeden z najmłodszych przyjęty do Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Kacper Tokarczyk przedstawił opracowanie ekonomiczne pt. Polska jako państwo opiekuńcze, a długookresowe perspektyw rozwoju w obliczu „ Czarnych łabędzi”. Praca ta została wyróżniona, nagrodzona i oceniona najwyżej. Członek studenckiego koła naukowego rachunkowości o nazwie Akredytywa. Pasjonat ekonomii, polityki, przedsiębiorczości oraz sportu. Były zawodnik takich klubów piłkarskich jak Wisła Kraków czy Sandecja Nowy Sącz. Związany również  z klubem  Sokół Stary Sącz.

Skip to content