Spotkanie z twórczością Bronisławy Rychter-Janowskiej

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza i Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu pragną uczcić 70. rocznicę śmierci wybitnej polskiej artystki malarki Bronisławy Rychter-Janowskiej (1868-1953), która związana jest z naszym miastem.

Malarka pierwsze lata życia spędziła w Starym Sączu u boku matki, Malwiny z Borzęckich Janowskiej, nauczycielki w jednej ze starosądeckich szkół. Tu rozpoczęła naukę na pensji z internatem u Sióstr Klarysek. Poem, w latach 1906-1914, zamieszkała u matki w domu przy ul. Partyzantów 1.

W 1909 r. artystka otworzyła w Starym Sączu przy ul. Dworskiej (dzisiejszej Daszyńskiego) Prywatną Szkołę Malarstwa, jednak szybko zrezygnowała z jej prowadzenia ze względu na nieprzychylność drobnomieszczańskiej społeczności. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej wyróżnia subtelność i nastrojowość, mistrzowska gra świateł i cieni. Ulubionym tematem jej prac był polski dwór i jego wnętrza, kościółki i wiejskie chaty oraz pejzaże.

fot. Archiwum Ossolineum

Jubileuszowe spotkanie odbędzie się w dniu 29 września 2023 r. (piątek) o godzinie 17.00 w siedzibie starosądeckiej Biblioteki przy ul. Mickiewicza 33.

W programie:

– otwarcie wystawy fotograficznej

„Malarka Bronisława Rychter Janowska – poszukiwanie piękna w sztuce”.

– prelekcja Anny Florek (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu)

„Na przekór awangardzie. Życie i twórczość Bronisławy Rychter Janowskiej.”

Na wystawie pokazane zostaną reprodukcje jej prac oraz archiwalne fotografie artystki z różnych okresów jej życia.

Zajęcia w szkole malarstwa w Starym Sączu/fot. ze zbiorów Muzeum Regionalnego

Skip to content