Pomnik Powstańców Styczniowych jak nowy

Staraniem Towarzystwa Miłośników Starego Sącza przeprowadzono generalny remont konserwatorski Pomnika Powstańców Styczniowych 1863 r. Remont był możliwy dzięki pieniądzom zebranym podczas ubiegłorocznej kwesty na starosądeckich cmentarzach.

Pomnik jest również symbolicznym grobem starosądeckich uczestników powstania, którzy zginęli w trakcie walk lub zmarli w naszym mieście. Są to wymienieni na tablicy Józef Gądek, Jędrzej Gliński, Andrzej Górka, Ludwik Ziomek, Józef Kosiński, Antoni Reinfuss, Michał Kuczkowski, Jan Plewniak, Marian Kwiatkowski oraz wszyscy inni bezimienni – mówi prezes TMSS Andrzej Długosz. – Odnowienie pomnika wpisuje się w obchody przypadającej w ty roku 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Na wiosnę tego roku komisja TMSS wraz z konserwatorem nagrobków przeszła po obu starosądeckich cmentarzach i stwierdziła, że w pierwszej kolejności należy remontować właśnie ten pomnik, bo jest w bardzo złym stanie technicznym, a płytki wokół są zapadnięte, pęknięte i pokrzywione. Tak więc odnowiona została elewacja pomnika i zmodyfikowano symbole dodając herb powstania styczniowego, a także wymieniono płytki wokół pomnika. Roboty wykonała Firma ArStec – Józefa Steca z Nowego Sącza.

Pomnik został postawiony przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza w 1973 r. w 110. rocznicę wybuchu powstania.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia pomnika i zapalenie znicza  w uroczystość Wszystkich Świętych, a także 11 listopada. Wkrótce informacje o tegorocznej kweście na cmentarzach.

Skip to content