Biennale Via Carpatia 2023 – mocny głos artystów europejskich w IMO Galerii

Już od soboty 9 grudnia w Galerii IMO w Starym Sączu będzie można zobaczyć niezwykłe prace 48 młodych artystów z dwunastu krajów Europy, wyłonione z setek zgłoszeń przez jury 2. Międzynarodowego Biennale Via Carpatia. Wystawa potrwa do 10 marca.

Jak wygląda współczesna młoda sztuka? Co tworzą artyści regionów położonych wzdłuż realnej i metaforycznej drogi biegnącej od Kłajpedy nad Bałtykiem po Saloniki nad Morzem Egejskim? Galeria IMO organizując 2. Biennale VIA Carpatia postawiła sobie za cel stworzenie swoistego salonu artystycznego młodych europejskich twórców. Ideą nadrzędną było przybliżenie odbiorcy sztuki z terenów, które wciąż postrzegane są jako peryferie współczesnej sceny artystycznej, a jednocześnie umożliwienie samym artystom wypłynięcie na szersze, międzynarodowe twórcze wody. W Jury zasiedli wybitni artyści, pedagodzy i historycy sztuki – prof. Sławomir Brzoska, Ábel Kónya, Justyna Stasiek Harabin, prof. Andrzej Szarek, dr Agnieszka Tes (Przewodnicząca Jury). Projekt uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do udziału w Biennale zaproszono artystów z regionów, które łączy VIA CARPATIA – z Łotwy, Litwy, Ukrainy, Polski, Słowacji, Węgier Rumunii, Serbii, Kosowa, Bułgarii, Północnej Macedonii i Grecji (z wyłączeniem stolic tych krajów). Twórcy na przesłanie swoich propozycji mieli dwa miesiące. Ilość zgłoszeń, które napłynęły na konkurs, przerosła najśmielsze oczekiwania, stawiając przed jury trudne zadanie – z ponad półtora tysiąca prac nadesłanych przez 688 twórców wybrano 48 dzieł, które zostaną zaprezentowane na wystawie finałowej. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Polski, a następnie z Grecji, Rumuni, Serbii i Ukrainy. Najmocniej reprezentowane było malarstwo olejne, choć nie zabrakło także innych technik i mediów, zarówno tradycyjnych (rysunek, rzeźba, grafika, fotografia, tkanina, ceramika), jak i nowszych (wideo, instalacja, animacja, malarstwo łączone z projekcją cyfrową).

Artyści tworzyli w oparciu o własną interpretację „Piosenki o końcu świata” Czesława Miłosza, która została motywem przewodnim tegorocznego Biennale. Wystawa, na którą już dziś serdecznie zapraszamy, pokazuje jak młode pokolenie europejskich artystów postrzega współczesny świat i jego problemy oraz w czym upatruje jego potencjalnego końca. W prezentowanych dziełach – w najróżniejszych formach, technikach i stylistykach – pojawiają się m.in. motywy post pandemiczne, tragizm wojny w Ukrainie, rytm przemijania, starość, cierpienie, zagrożenia ekologiczne i pogłębiające się niewolnictwo technologiczne. Wiele tu także niejednoznacznych odniesień, łączących się ze współczesną sytuacją egzystencjalną, kulturową, cywilizacyjną i duchową.

Wielowątkowość i ogromna różnorodność tak samej interpretacji utworu polskiego noblisty, jak formy, treści i zastosowanych technik wyrazu artystycznego sprawiają, że pokonkursowa wystawa ma szansę stać się wydarzeniem roku na Sądecczyźnie. Po raz pierwszy w Starym Sączu, i prawdopodobnie także w całym regionie, mamy szansę obcować z tak bogatą, zróżnicowaną ofertą sztuki współczesnej młodego pokolenia Europejczyków. Przypominamy, że w sezonie zimowym Galerię IMO można odwiedzać od środy do niedzieli w godzinach: 10-18. (poniedziałki i wtorki nieczynne). Zapraszamy.

Źródło: IMO Galeria

Skip to content