“Mała obwodnica” Starego Sącza skończona

Można jeździć !!! Nowy odcinek ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego połączył nowe rondo w ul. Podegrodzkiej i rondo Mariana Cyconia w ciągu drogi wojewódzkiej. Ostatni odcinek, najdroższy i najdłuższy, wykonany przez firmę Zibud to kropka nad “i” trwających od 2018 roku inwestycji w to połączenie. Razem to ponad 1,7 km nowej drogi.

Oddany do użytku dzisiaj nowy odcinek ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z rondem na skrzyżowaniu ulic Podegrodzkiej i Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz mostem na Moszczeniczance, to w istocie ostatnia część szerzej zaplanowanej inwestycji, trwającej już kilka lat i podzielonej na trzy etapy. W uroczystym otwarciu kluczowej dla rozwoju Starego Sącza inwestycji prócz burmistrzów wzięły udział Posłanki na Sejm RP Urszula Nowogórska i Anna Paluch, Poseł na Sejm RP Patryk Wicher, przewodniczący Rady Miejskiej w Starym Sączu Andrzej Stawiarski, prezes firmy Zibud Grzegorz Zając, radni powiatowi radni rady miejskiej i przewodniczący osiedli.

Etap I to zadanie zrealizowane w latach 2018 – 2019 w ramach Budowy Strefy Aktywności Gospodarczej. To odcinek ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (środkowy – przy  ul. Wielki Wygon) o łącznej długości 325 mb. W ramach budowy drogi wykonano: jezdnię szer. 7,00 m, chodniki, ścieżkę rowerową, skrzyżowanie z ul. Wielki Wygon, kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne i kanał technologiczny. Wartość budowy wyniosła: 1 728 270,00 zł (całość umowy na Budowę Strefy Aktywności Gospodarczej – 2 460672,00 zł)

Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – 896 088,53 zł

Etap II – zadanie zrealizowane w latach 2019-2021 to odcinek drogi od drogi wojewódzkiej nr 969 do odcinka zrealizowanego w etapie I – o łącznej długości 380 mb. W ramach budowy drogi wykonano: budowę ronda na drodze wojewódzkiej nr 969, budowę drogi gminnej w tym jezdnię szer. 7,00 mb, chodniki, ścieżkę rowerową, kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, połączenie drogi serwisowej i kanał technologiczny.

Wartość budowy drogi wyniosła: 5 367 943,26 . Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – 3 803 018,41 zł

Etap III realizacji ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zadanie zrealizowane w latach 2022-2024

Odcinek wybudowanej drogi ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego od odcinka zrealizowanego w etapie I do skrzyżowania z ul. Podegrodzką – o łącznej długości 1 086,16 mb. W ramach zadania wykonano rozbudowę oraz przebudowę drogi gminnej ul. Podegrodzkiej na odcinku dł. 552,08 mb

W ramach budowy drogi wykonano: budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z ul. Podegrodzką, budowę drogi gminnej ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w tym jezdnię szer. 7,00 mb, chodniki, ścieżkę rowerową, kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, kanał technologiczny, budowę mostu na potoku Moszczeniczanka, rozbudowę i przebudowę ul Podegrodzkiej w tym jezdnię szer. 6,00 m, ciąg pieszo-rowerowy, oświetlenie uliczne, kanalizację deszczową i przebudowę urządzeń obcych.

Wartość budowy drogi wyniosła: 13 662 677,06

Dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład – 9 500 000,00 zł

Podsumowanie ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

Łączna długość drogi ul. Wyszyńskiego – 1 792 mb

Łączny koszt realizacji ul. Wyszyńskiego – 20 758 890,32 zł

Dofinansowanie: 14 199 106,94 zł (68 %)

Wiele razy burmistrz Jacek Lelek podkreślał, że to kluczowa dla rozwoju miasta i gminy inwestycja, która otwiera dostęp do nowych terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych będąc równocześnie „małą obwodnicą miasta”. Powierzchnia terenów inwestycyjnych zabezpieczonych w miejscowym planie zagospodarowania przylegających do ul. Wyszyńskiego to razem prawie 50 ha gruntu.

Zabudowa produkcyjno-usługowa43,85
Zabudowa usługowa1,32
Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna4,42

Warto dodać, że kwota odszkodowań dla właścicieli gruntów to 3 527 224,94 zł, a powierzchnia przejętych terenów potrzebnych pod inwestycję to 3,4809 ha. Biorąc więc uwagę sumę wszystkich wydatkowanych środków na inwestycję sięga ona wraz z kosztami projektów 25 mln zł.

Fot. Rafał Kamieński