Stary Sącz i cały sportowy świat pożegnał olimpijczyka Jana Magierę

19 lutego 2022 r. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Magiery, legendy kolarstwa, olimpijczyka i najpopularniejszego kolarza szosowego lat sześćdziesiątych XX wieku.

Na uroczystościach pogrzebowych nie zabrakło przedstawicieli samorządowych a także Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Małopolskiego Związku Kolarskiego i Cracovii.

Prawdziwa wdzięczność i satysfakcja z tego, że Pan Bóg pozwolił nam spotkać na swojej drodze takiego człowieka jakim był mistrz Jan Magiera –mówił burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek – Miałem niezwykły zaszczyt dołączyć do licznego grona, które na piersiach mistrza zawiesił medale. W imieniu Prezydenta Andrzej Dudy odznaczyłem pana Jana i Jego żonę medalem za długoletnie życie małżeńskie. Nie tak dawno odznaczyłem pana Janem Medalem Honorowym Starego Sącza. To są może mniej znaczące medale, ale to są medale, które świadczą o tym, że nie tylko na szosie, ale także w życiu prywatnym był Pan Jan prawdziwym mistrzem i nosił koszulkę lidera do samego końca.

Prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego odczytał list prezesa Polskiego Związku Kolarskiego: „(…) W imieniu całej kolarskiej społeczności pragnę złożyć wyrazy współczucia z powodu bolesnej straty. W przypadku takich osób jakim był mistrz Jan Magiera stratę ponosi cała rodzina sportowa, kolarska. Do niej pan Jan należał bezdyskusyjnie (…) Zapamiętany zostanie jako prekursor największych sukcesów na szosie, jeden z najpopularniejszych sportowych lat 60. Żegnamy dzisiaj dwukrotnego olimpijczyka, wybitnego kolarza. (…)” – Janek był najwybitniejszym małopolskim kolarzem XX wieku. Wielokrotnie powtarzał: na sukces składa się 20 procent talentu i 80 procent pracy. Tak działał jako zawodnik i trener w kadrze Polski i w klubie z Dębicy. Wszyscy podziwialiśmy Janka za pracowitość, prawość i szlachetność – podsumował Marek Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego.

Znakomity sportowiec i wspaniały człowiek. Ponad wszystko cechowała go ciężka praca i uczynność. Ulubieniec publiczności i propagator sportu. Dzięki takim wybitnym postaciom kolarstwo w tamtych latach stało się sportem narodowym w Polsce – zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.

Jan Magiera otrzymał pośmiertnie Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Skip to content