I Biennale Sztuki VIA Carpatia

Zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej 1 Biennale Sztuki Via Carpatia, które odbędzie się 28.04.2022 o godzinie 18:30 w Galerii IMO. Wydarzenia towarzyszące to dwa koncerty i spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem.

Mottem pierwszej edycji biennale jest cytat z wiersza „Schyłek wieku” Wisławy Szymborskiej. W ramach
VIA CARPATIA 2021 poszukiwaliśmy metafory wizualnej odnoszącej się do wskazanych słów Wisławy Szymborskiej:
JUŻ ZBYT WIELE SIĘ STAŁO,
CO SIĘ STAĆ NIE MIAŁO,
A TO, CO MIAŁO NADEJŚĆ,
NIE NADESZŁO.

Prezentowane prace są bezpośrednią inspiracją wersami Noblistki bądź odnoszą się do przedstawionej koncepcji, mimo, że powstały osobno.

W konkursie mogli brać udział artyści do 40 roku życia dowolnej narodowości, którzy urodzili się, mieszkają i tworzą lub mieszkają, tworzą i czują się bardzo związani z rejonami określonymi jako obszar VIA CARPATIA. Postanowiliśmy również, że osoby biorące udział powinny być spoza stolic leżących na tym obszarze, gdyż pragniemy zwrócić Państwa uwagę na tych, którym zazwyczaj trudniej jest dotrzeć do szerszego grona odbiorców.  

Jury konkursu w którego skład wchodzili : Krzysztof Ducki, Michał Rusinek, Justyna Stasiek-Harabin, Andrzej Szarek, i Małgorzata Kaczmarska przyznało dwie równorzędne nagrody o wartości finansowej równej Grand Prix dla  artystki z Ukrainy Veroniki Cherednychenko, która posługuje się animacją i rysunkiem oraz z Polski Magdaleny Uchman, zajmującej  się grafiką warsztatową. Trzy wyróżnienia jury przyznało twórcom z Polski, Rumunii i Węgier.

Na wystawie zobaczyć można prace 34 artystów z Ukrainy, Polski, Węgier, Słowacji, Rumuni, Bługari, Grecji, Litwy.  Wystawa jest bardzo zróżnicowana pod względem plastycznym, co wyróżnia ją na tle innych wystaw. Zaprezentujemy  filmy, fotografie, malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę oraz instalacje. Organizatorem jest Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu | Galeria Sztuki Współczesnej IMO we współpracy ze Starosądecką Fundacją Kultury.

W ramach wystawy przygotowaliśmy wydarzenia towarzyszące w tym :

29.04.2022 g.19:00 – Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem autorem książki Via Carpatia  „Via Carpatia” czy to utopia? Jak wojna na Ukrainie zmienia układ sił i relacje sąsiedzkie w naszej części Europy.  

01.05.2022 g.19:00 – Koncert zespołu DOROŚLI 

02.05.2022 g.19:00 – Koncert Grażyny Łobaszewskiej & AJAGORE

SZCZEGÓŁY: https://imogaleria.pl/aktualnosci/via-carpatia-2021-wernisaz/

Skip to content