Jonas Rapp wygrał 60. Małopolski Wyścig Górski

O sukcesie niemieckiego zawodnika z grupy Hrinkow Advarics Cycleang przesądziło zwyciestwo 3. etapu z Jabłonki do Starego Sącza z metą na Przehybie.

Na finałowym podjeździe pod Przehybę Rapp pokonał swojego drużynowego kolegę Rainera Kepplingera oraz Jakuba Otrubę z zespołu Elkov Kasper. Trójka najlepszych zawodników dnia w dokładnie ten sam sposób stanęła później na podium klasyfikacji generalnej wyścigu.Najlepszym Polakiem po trzech dniach zmagań został Artur Sowiński z grupy Voster ATS.

Ostatniego dnia rywalizacji na małopolskich szosach na zawodników czekał krótki, liczący zaledwie 125 kilometrów odcinek z Jabłonki na szczyt Przehyby – jednego z najtrudniejszych podjazdów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na trasach polskich wyścigów. Pomimo inicjowanych co jakich czas prób ataków peleton jechał razem przez ponad 20 kilometrów od startu. Dopiero tuż przed lotnym finiszem w Szaflarach Maruszynie na prowadzenie wysunęli się Patryk Stosz (Voster ATS) i Akramjon Sunnatov (Tashkent City), którzy ostatecznie stanowili ucieczkę dnia.Kilometry mijały, a przewaga prowadzącej dwójki rosła i rosła, sięgając 5 minut. W pewnym momencie w pościg za nimi ruszyli Jan Miazga (Trójka Piaseczno), Ulugbek Saidiv i Bekhzodbek Rakhimbaev (Tashkent City), Szymon Łapsa (TC Chrobry Scott Głogów) oraz Aljaz Jarc (Adria Mobil). Piątka robiła co w jej mocy, ale nigdy nie zdołała dojść czołówki.Stosz i Sunnatov kręcili swoje, choć oboje zdawali sobie sprawę, że nie mają szans na dotarcie na metę przed rywalami. I rzeczywiście – Stosz stracił dystans do współtowarzysza akcji na 10 kilometrów przed metą, podczas podjazdu pod Gaboń. Z kolei Sunnatova złapano niedługo po rozpoczęciu podjazdu pod Przehybę.

Finałowa wspinaczka szybko przerzedziła szeregi peletonu. Na prowadzenie wysunęła się początkowo 10-osobowa grupa, z której następnie odpadła część zawodników. 4 kilometry przed metą z przodu kręcili już dwaj zawodnicy Hrinkow Advarics Cycleang – Jonas Rapp oraz Rainer Kepplinger, którzy zdążyli już zdystansować Artura Sowińskiego (Voster ATS) i Jakuba Otrubę (Elkov Kasper). Ostatecznie najlepiej na Przehybie poradził sobie Rapp, który z przewagą 2 sekund nad kolegą z zespołu zameldował się na mecie.

Małopolski Wyścig Górski 2022 | 3. etap – 5 czerwca: Jabłonka – Starty Sącz / Przehyba, 125km

Zwycięzca etapu: Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang)
Zwycięzca klasyfikacji generalnej „Małopolska”: Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang)
Zwycięzca klasyfikacji sprinterskie „Chochołowskie Termy”: Tobias Halvorse (Team Region Sor)
Zwycięzca klasyfikacji górskiej „Raso”: Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang)
Zwycięzca klasyfikacji młodzieżowej U23 „Przyjaciele MWG”: Walter Calzoni (Gallina Eccotek Lucchini)
Zwycięzca klasyfikacji drużynowej „Gazeta Krakowska”: Hrinkow Advarics Cycleang

Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów szosowych w Polsce – zaznacza burmistrz Jacek Lelek. – To doskonała promocja Starego Sącza, gminy i całej Sądecczyzny, ale też promocja kolarstwa i pośrednio turystyki rowerowej, która jest nam bardzo bliska i w którą inwestujemy.

Skip to content