Światowe Forum Miejskie w Katowicach

Burmistrz Jacek Lelek i zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki reprezentowali Sądecczyznę na World Urban Forum w Katowicach. Organizowane przez jedną agend ONZ forum to największe na świecie wydarzenie poświęcone m.in. perspektywom zrównoważonego rozwoju miast.

– To świetna okazja do wymiany poglądów, dyskusji o problemach z jakimi borykają się miasta duże i te całkiem małe, sposobność do podpatrzenia innowacji i podzielenia się swoimi pomysłami… spojrzenia na Stary Sącz jako miasto kompaktowe, czyli wygodne do mieszkania, z bogatą ofertą wypoczynku, ofertą kulturalną, z usługami publicznymi na wysokim poziomie – mówi burmistrz Jacek Lelek.

Forum po raz pierwszy odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej. Poprzednia edycja forum odbyła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kolejną zaplanowano w Egipcie.

Burmistrzowie uczestniczyli w zgromadzeniu ogólnym Związku Miast Polskich (Stary Sącz jest od lat miastem członkowskim związku) i Radzie Unii Metropolii Polskich. Główne tematy to: planowanie przestrzenne, transport lokalny, środowisko i finansowanie rozwoju miast i samorządów w obliczu ubytku dochodów własnych i spadku nadwyżki operacyjnej. Był również czas na debatę o pomocy obywatelom Ukrainy. Wtorek na wspólnym stoisku miast był Dniem Ukraińskim. ZMP gościł merów ukraińskich i burmistrzów oraz prezydentów polskich miast, odwiedził samorządowców także premier Jerzy Buzek. Spotkanie zgromadziło dużą grupę samorządowców, ale też licznych gości i obserwatorów. W dyskusji zabrał głos burmistrz Jacek Lelek.

Na forum zarejestrowało się 22,5 tysiąca osób ze 174 krajów świata. Najważniejsze na świecie wydarzenie dotyczące polityki miejskiej kończy się dzisiaj.

Skip to content