Polsko – Słowackie spotkanie w Warszawie
W Instytucie Słowackim w Warszawie spotkali się burmistrzowie Lewoczy i Starego Sącza. Mirosław Wilkowski i Jacek Lelek rozmawiali o współpracy miast partnerskich, w tym wzajemnej prezentacji i promocji.
Efektem współpracy dyrektora Instytutu Słowackiego w Warszawie Adriána Kromki z burmistrzami miast partnerskich Lewoczy i Starego Sącza jest wystawa „LEVOČA – miasto Mistrza Pawła”, której otwarcie odbyło się w instytucie 4 czerwca 2019 r. Spotkanie zaszczycił obecnością ambasador Republiki Słowackiej w Rzeczypospolitej Polskiej Dušan Krištofík.
Wystawa prezentuje bogatą historię królewskiego miasta Lewocza, które od 2009 r. jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lewocza, ze swoimi murami, bramami, układem architektonicznym, wieloma zabytkami i skarbom sztuki zachowała charakter średniowiecznego miasta. Jest to miejski obszar ochrony, jedno z najpiękniejszych historycznych miast Słowacji. Najważniejszym i wyjątkowym zabytkiem jest kościół św. Jakuba z 11 gotyckimi i renesansowymi ołtarzami skrzydłowymi, w tym najwyższym na świecie drewnianym gotyckim ołtarzem (18,6 m), dziełem mistrza Pawła. Lewocza chlubi się rozległym średniowiecznym placem otoczonym renesansowymi domami, słynnym renesansowym ratuszem, dwoma innymi cennymi kościołami z barokowymi wnętrzami, klasycystycznymi budynkami domu powiatowego i kościoła ewangelickiego. Zabytkowe centrum otoczone jest potężnym systemem fortyfikacyjnym o długości 2,5 km. Od XVI wieku do końca 1922 roku Lewocza była siedzibą powiatu spiskiego.
Częścią wystawy była także prezentacja książki o mieście Lewocza w polskiej wersji językowej oraz pokaz krótkich filmów promocyjnych. Wystawa organizowana jest w oparciu o współpracę dyrektora Instytutu Słowackiego w Warszawie Adriána Kromki z burmistrzami wyżej wymienionych miast partnerskich i prócz Warszawy zostanie zaprezentowana również w Starym Sączu.
Tymczasem przed wakacjami zachęcamy do pobrania nowej aplikacji mobilnej “Stary Sącz i Lewocza – szlakiem tajemnic” i odwiedzenia perły Spisza – Lewoczy.