To był jarmark co się zowie

Jubileuszowy Starosądecki Jarmark Rzemiosła przeszedł do historii. Ponad 120 stoisk przez dwa dni przyciągnęły tysiące gości, turystów i mieszkańców. Nie zabrakło jak zwykle solidnej porcji regionalnej kultury i folkowej muzyki i pysznego jedzenia. To niezwykłe spotkanie z twórcami, których doceniamy za kunszt i umiejętności, jakie otrzymali od swoich przodków i lokalnych mistrzów. Wiedzę tę, zamknęli w formie drewnianej zabawki lub rzeźby, ręcznie tkanego chodnika, misternej koronki i mogliśmy je podziwiać starosądeckim rynku już piętnasty raz.

Dziedziny pochodzące z tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej, które co roku są prezentowane podczas jarmarku to m.in.: rzeźbiarstwo, malarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, plecionkarstwo, kowalstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza, lutnictwo, tkactwo, zabawkarstwo, ale też kulinaria – tradycyjne sery, wędliny, proziaki, chleby, miód i produkty pszczele, naturalne oleje, lokalne wino i potrawy przygotowane specjalnie na tę okazję przez lokalne koła gospodyń.

Są zawsze wystawcy, którzy niemal od początki historii jarmarku pojawiają w Starym Sączu, ale było też sporo nowych osób, którzy chwalili sobie możliwość pokazania dzieł swojego talentu, pracy i pomysłowości.

W tym roku kapituła nagrodziła jarmarkowymi kogutami następujących wystawców:

1. Stowarzyszenie Ludzi Twórczych z Brzozowa
  2. Wioletta Viala Błażej i Jakub Kaszuba (VialArt Pracownia Rękodzieła Artystycznego)
  3. Agnieszka Fiedor (stroje regionalne)
  4. Renata Kawa (ceramika)
  5. Wioletta Mosiężny (ceramika)
  6. Alina Pajor, Robert Mosurski ( “To jest w Dechę” – wyroby z drewna)
  7. Kobiece Koło „Gorlycia”
  8. Zbigniew Pieniążek (rzeźba)
  9. Piotr Sabadasz – Żywczak (Lody Florencja)
  10. Kinga Zbozień (malarstwo, ikonopisarstwo, renowacja mebli)

Nagrodzono też specjalnymi łyżkami Stowarzyszenie Górali Popradzkich, KGW Gaboń i KGW Moszczenica Niżna.

Kapituła pracowała w składzie:

TADEUSZ SZEWCZYK  – prezes zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu
ANDRZEJ STAWIARSKI – prezes zarządu Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu
PAWEŁ CIEŚLICKI – członek zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu
ANDRZEJ DANEK – podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu
JACEK LELEK – burmistrz Starego Sącza
KAZIMIERZ GIZICKI – zastępca burmistrza Starego Sącza
SŁAWOMIR SZCZEPANIAK – radny Rady Miejskiej w Starym Sączu
JULIA DZIEDZIC – przedsiębiorca

Dodatkowe branżowe wyróżnienia z rąk prezesa Izby Tadeusza Szewczyka otrzymali natomiast Marek Ratajczak (rękawice furmańskie), Katarzyna Rychlik (pracownia ceramiki Vector) i Marta Czarnecka  – (biżuteria ze sznurka). Ich stoiska prowadziły podczas jarmarku warsztaty.

Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły i wykonawcy: teatrzyk Stowarzyszenia Gniazdo, zespoły taneczne z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, wokalistki i wokaliści ze szkoły śpiewu RębilasArt, zespół Czarni Górale, Starosądeczanie, Mystkowianie, Dolina Dunajca, Bystro Kicora, Samłel, Śpulandery, Sumigoj i Redlin.

Organizatorem jarmarku był Urząd Miejski w Starym Sączu

Niezawodnymi partnerami jarmarku są Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu i Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Jarmark w tym roku wsparły firmy Piwniczanka i Muszynianka – producenci wyśmienitej wody mineralnej.

Patronat medialny: portal internetowy starosądeckie.info i Kurier Starosądecki

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FB GMINA STARY SĄCZ i STAROSĄDECKI JARMARK RZEMIOSŁA