UWAGA! Mamy ważny obowiązek

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.

Po co takie dane? Pomogą walczyć ze smogiem i wspierać wymianę starych pieców. Obowiązek wiąże się więc z dotacjami dla mieszkańców, czy to rządowymi, czy to unijnymi, czy samorządowymi na wymianę tzw. “kopciuchów”.

UWAGA!  Wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243) jest konieczny, by wnioskować o podwyższony dodatek osłonowy.

Podwyższony dodatek osłonowy można otrzymać, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Deklaracje (w podziale na budynki mieszkalne i niemieszkalne) można złożyć:
1. w formie elektronicznej – przez Internet na stronie internetowej zone.gunb.gov.pl, bezpośrednio do systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), z wykorzystaniem profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub e-dowodu lub
2. w formie papierowej – do Burmistrza Starego Sącza, 33-340 Stary Sącz ul. Stefana Batorego 25, za pośrednictwem którego dane zostaną przekazane do CEEB.

Formularz A budynki i lokale mieszkalne https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/

Formularz B budynki i lokale niemieszkalne https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/

Terminy składania deklaracji:

  • budynki istniejące – 12 miesięcy lub 14 dni w przypadku zmiany źródła ciepła,
  • budynki nowo powstałe – 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła.

Więcej informacji na stronie GUNB: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq

Załączniki:

Skip to content