Górale z Siedmiogrodu wracają do Starego Sącza

Miklós Patrubány prezes Światowej Federacji Węgrów 20 lat temu wraz z grupą Szeklerów wykonał i podarował na pamiątkę kanonizacji Kingi słynną Bramę Szeklerską. Teraz wraca do miasta św. Kingi na 20-lecie kanonizacji.

Miklós Patrubány wraz z delegacją Szeklerów i burmistrzem Jackiem Lelkiem witał trzy lata temu pod bramą Prezydenta RP Andrzej Dudę. Węgrzy przed wizytą głowy państwa bramę odświeżyli i zakonserwowali. Brama Szeklerska (jedna z trzech w Polsce, obok stojących w Tarnowie i Koszycach) jest jednym z charakterystycznych obiektów w mieście od kanonizacji Kingi w czerwcu 1999 r. Została wówczas postawiona jako dar Węgrów mający przypominać o trwających od średniowiecza związkach naszych narodów. Wykonana została z drewna bukowego, a wśród znajdujących się na niej napisów i zdobień są wizerunki św. Kingi i św. Jadwigi. Brama ma symbolicznie chronić nasze miasto przed wrogami, a kto przez nią przejdzie, tego szczęście nie ominie. Górale z Siedmiogrodu, twórcy bramy od samego początku dbają o „swoją bramę” i co jakiś czas, przed bardzo ważnymi wydarzeniami w Grodzie Kingi poddają ją zabiegom pielęgnacyjnym.

Tym razem konserwacja nie jest konieczna, ale będzie sentymentalne spotkanie po 20. latach w najbliższą niedzielę około g. 10.15 pod Bramą Szeklerską.

Ze Starym Sączem i bramą wiążą nas bardzo silne więzi. – mówi prezes Światowej Federacji Węgrów. Zaprezentujemy też poświęconą życiu św. Kingi, Patronki Starego Sącza dwujęzyczną, zbudowaną z polskich i węgierskich pieśni ludowych i kościelnych – opowieść muzyczną, która rozpoczyna się od dzieciństwa Kingi na Węgrzech i kończy się jej odejściem do wieczności w Starym Sączu. Zapraszamy gości Diecezjalnego Święta Rodzin w niedzielę do sali konferencyjnej Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka na g. 14.00. na projekcję filmu Pierścień Świętej Kingi.

Skip to content