Z okazji jubileuszu 750 lecia – Polonia Minor dla Przysietnicy

4 czerwca 2023 roku uroczysta msza św. odpustowa, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. Biskup Andrzej Jeż Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, rozpoczęła uroczystości obchodów 750- lecia Przysietnicy.

W tym dniu Przysietnica świętowała także imieniny ks. Prałata Jana Wąchały, który podczas uroczystości został odznaczony Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Odznakę wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda i Marta Mordarska radna Sejmiku Województwa Małopolskiego. Przysietnica została odznaczona Złotym Medalem Polonia Minor, przekazanym  na ręce wiceburmistrza Kazimierza Gizickiego i pani sołtys Bożeny Ogorzały. Nagroda „Polonia Minor” jest przyznawana przez samorząd województwa małopolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.

Podczas uroczystości Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek odczytał list gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do mieszkańców Przysietnicy w dniu obchodów 750-lecia lokacji. (tekst listu poniżej). Była to niezwykle uroczysta msza Święta, która  zgromadziła wielu gości i mieszkańców miejscowości.

Podczas uroczystej gali, która rozpoczęła się o godzinie 18:00 tuż obok przysietnickiej biblioteki poseł na sejm RP Jan Duda w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego wręczył Wiceburmistrzowi Kazimierzowi Gizickiemu medal „Zasłużony dla Kultury Narodowej” za wspieranie i animowanie lokalnych działań kulturalnych. Zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka i obejrzeli widowisko artystyczne “Przysietnickie Sobótki”. Natomiast niedziela upłynęła pod znakiem festynu rodzinnego z masą koncertów i atrakcji.

Nie możemy nie wspomnieć o publikacji, która ukazała się przy okazji jubileuszu autorstwa Zofii Golonki i Kazimierza Gizickiego . “Dzieje Przysietnicy. Od czasów najdawniejszych” są interesującą podróżą przez stulecia miejscowości nad Przysietnickim Potokiem.

Skip to content