Magia literatury w teatrze

Ponad 597 czytelników bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego uczestniczyło w literacko-teatralnych spotkaniach w ramach projektu Magia literatury w teatrze zorganizowanych przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu.

Ponad 597 czytelników bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego uczestniczyło w literacko-teatralnych spotkaniach w ramach projektu Magia literatury w teatrze zorganizowanych przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu.

Za nami 12 literacko-teatralnych spotkań, wszystkie w ramach realizowanego projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach Programu Rządowego Partnerstwo dla książki.

Czytelnicy znakomicie bawili się z „Ciocią Jadzią” czyli Elizą Piotrowską –  i jej nieodłączną przyjaciółką Pelagią Rzepą, w tej roli Karolina Gniewaszewska.

Eliza Piotrowska jest autorką i ilustratorką książek dla dzieci, laureatką ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych, tłumaczem języka włoskiego. Pisze książki dla najmłodszych czytelników. Jest znaną autorką m.in. takich opowiadań jak: „Tupcio Chrupcio”, zabawnej serii „Ciocia Jadzia”, „Święci uśmiechnięci”. Autorka na stałe mieszka w Brazylii, wcześniej mieszkała we Włoszech więc dzieci miały także okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Projekt zakładał organizację12 literacko-teatralnych spotkań z pisarzem i artystą dla dzieci w 12 bibliotekach publicznych powiatu nowosądeckiego. Czytelnicy zapoznali się z osobą która pisze książki, ale również w ciekawy i zabawny sposób potrafi zaprezentować swoją twórczość. Głównym celem zadania było wzmocnienie działalności bibliotek i rozszerzenie ich usług, poprzez cykl literacko-teatralnych spotkań, które swoim zasięgiem obejmą biblioteki w powiecie nowosądeckim.

Po każdym spotkaniu był czas na dyskusję oraz autografy i dedykacje na książkach oraz na zakładkach wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo – partnera projektu.

Czytelnicy poznali magię teatru. Autorzy opowiadali o swojej bogatej twórczości i czytelniczej pasji. Mocno akcentowali rolę czytania w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich pasji.

Spotkania autorskie w bibliotekach publicznych stały się już tradycją, jednak nowatorski sposób zaprezentowania opowieści w formie przedstawienia spotkał się z entuzjastycznym odbiorem. Spotkanie z autorem książki i zdobycie autografu to prawdziwa przygoda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą wyprawę w tajemniczy świat bajek i przygód.

Radość i uśmiech czytelników towarzyszący spotkaniom był najlepszym podziękowaniem dla autorów i potwierdzeniem jak ważny jest kontakt z książką. Wizyty gości na długo pozostaną w pamięci czytelników. Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania. Rozwijają wrażliwość i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Czytelnicy chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali.

Źródło i fot. Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

Skip to content