Gmina Stary Sącz nagrodzona za działania proekologiczne.

Nasza gmina została doceniona w plebiscycie Eko Hero Małopolski 2021 organizowanym przez Gazetę Krakowską i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Stary Sącz zwyciężył w kategorii gmin od 15 000 do 30 000 mieszkańców.

Uroczysta gala wręczenia nagród miała miejsce w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Jak mówił podczas gali Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego – Myślenie o ekologii nie jest przeszkodą w rozwoju gminy czy firmy, ale atutem, który warto podkreślać. Marszałek podkreślił także wybitną rolę edukacji w kształtowaniu postaw proekologicznych. Musimy się wszyscy zaangażować – powiedział wicemarszałek Józef Gawron.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Inicjatywą wykazali się tak mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy. Także małopolskie gminy pokazały, że nie marnują czasu i czynnie pracują nad proekologicznymi rozwiązaniami na swoim terenie.

W plebiscycie EKO-HERO Małopolski, którego głównym partnerem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, nagrody przyznano w kategoriach:

 • Firma Eko-Hero
 • Eko Inicjatywa
 • Gmina Eko-Hero do 15 000 mieszkańców
 • Gmina Eko-Hero od 15 000 do 30 000 mieszkańców
 • Gmina Eko-Hero powyżej 30 000 mieszkańców

Przypomnijmy tylko, że województwo małopolskie należy do krajowych liderów działań na rzecz poprawy jakości powietrza i klimatu. Od 2020 r. w Małopolsce obowiązuje nowy Program ochrony powietrza, którego głównym celem jest znacząca redukcja substancji szkodliwych w atmosferze.

Kapituła obradowała w składzie:

 • Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego
 • Karolina Laszczak, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
 • Małgorzata Fedorczuk-Cisak, dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej
 • Marcin Guzik – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
 • Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości
 • Wojciech Mucha, redaktor naczelny Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego

To wyróżnienie cieszy tym bardziej, że brano pod uwagę wszelkie proekologiczne inwestycje – mówi burmistrz Jacek Lelek. – A tutaj mamy bardzo różnorodne działania. We wniosku do konkursu podkreślaliśmy szeroki wachlarz inicjatyw – budowę kanalizacji i wodociągów, wymianę pieców, inwestycje w wydajniejsze oświetlenie uliczne, budowę ścieżek i tras rowerowych, projekt budowy przesiadkowego dworca “parkuj i jedź”, którego elementem był zakup nowego taboru przez nowosądeckie MPK, a z czego korzystamy wszyscy, czy wreszcie takie inwestycje jak Bobrowisko – udostępniające mieszkańcom tereny do wypoczynku na łonie natury. To wyróżnienie za rok 2021, ale jest efektem wielu lat pracy. Dziękuję zespołowi urzędu miejskiego szczególnie referatom ochrony środowiska i inwestycji, bo dzięki ich zaangażowaniu jesteśmy właśnie w tym miejscu.

Fotografie: Anna Kaczmarz/Gazeta Krakowska
Skip to content