Rekord Andrzeja Lisa i mikołajkowa akcja oddawania krwi

Podczas niedzielnej akcji krwiodawstwa Andrzej Lis oddał kolejną jednostkę pełnej krwi. Tym samym ma na koncie już 100 litrów oddanej krwi. Ten wynik po weryfikacji może trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

W tym dniu przekazano także nowy krwiobus zakupiony dzięki środkom unijnym w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej i przekazany na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Koszt mobilnego punktu poboru krwi to ponad 2,4 mln złotych. Twarzą nowego pojazdu jest właśnie Andrzej Lis, starosądeczanin, honorowy krwiodawca, który oddał w nowym krwiobusie kolejną już jednostkę krwi. Poświęcenia krwiobusa dokonał kapelan krwiodawców ks. proboszcz Janusz Ryba. Tegoroczna, mikołajkowa akcja oddawania krwi w Starym Sączu z pewnością przejdzie do historii. W mobilnym punkcie krwiodawstwa zarejestrowały się 123 osoby. Nie wszyscy mogli oddać krew. Jednak setka osób mogła dokonać przelewu życia.

Akcję zorganizował Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi, Oddział Rejonowy PCK w Starym Sączu i grupa SIM PCK Stary Sącz działającego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, która przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych, nakarmiła krwiodawców i sami oddawała krew.

Podziękowania należą się dla wszystkich strażaków OSP z Gminy Stary Sącz, którzy przygotowali podgrzewane namioty dla służby medycznej, wolontariuszy i krwiodawców, którzy czekali w długich kolejkach.

W ramach wydarzenia odbyła się także zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących. To wspólna inicjatywa samorządu województwa i Polskiego Czerwonego Krzyża oddział Małopolska.

W wydarzeniu wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, poseł Patryk Wicher, radni wojewódzcy: Marta Mordarska i Stanisław Pasoń,, burmistrz Jacek Lelek, członek zarządu Powiatu Nowosądeckiego Edward Ciągło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Beata Mazurek, prezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK prof. dr hab. Mieczysław Pasowicz.