Ułatwienia dostępu

Przyjaciel Starego Sącza Cséby Géza konsulem honorowym RP w Keszthely

W uroczystości otwarcia placówki konsularnej i w specjalnej sesji Rady Miasta Keszthely z okazji dni miasta uczestniczyła delegacja Gminy Stary Sącz. 

Delegacja Gminy Stary Sącz uczestniczyła w  Keszthely w historycznym wydarzeniu. 1 czerwca kronikarze polsko-węgierskich kontaktów, historycy dyplomacji zanotowali, że honorowym konsulem Rzeczypospolitej Polskiej w Keszthely został wielki przyjaciel Starego Sącza dr Géza Cséby. Gratulacje nowemu konsulowi składał zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Szczepaniak, Grażyna Leśniak, kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego i Promocji i Rafał Kamieński.

Konsulat w Keszthely to druga, po Segedynie tego typu placówka na Węgrzech. Dzięki uprzejmości burmistrza Keszthley Ferenca Ruzicsa konsulat mieści się w magistracie przy placu Fő tér. W otwarciu nowej placówki uczestniczył ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie prof. Jerzy Snopek i konsul Marcin Sokołowski i delegacja Piwnicznej-Zdroju (burmistrz Dariusz Chorużyk, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Adam Musialski, radny Wiesław Keklak i Lucyna Latała – Zięba znawczyni Węgier i inicjatorska wielu polsko-węgierskich inicjatyw). Otwarcie konsulatu poprzedziła uroczysta sesja Rady Miasta Keszthely, z okazji Dni Miasta, podczas której uhonorowano osoby, które położyły różne zasługi dla miasta. W tym zacnym gronie znalazł się też Géza Cséby.

Nowy konsul honorowy ukończył Wyższą Szkołę Finansów i Księgowości oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Budapeszteńskiego i to właśnie humanistyka stała się jego życiem i pasją. W 2014 r. na Uniwersytecie w Szegedzie obronił rozprawę doktorską w dziedzinie nauk humanistycznych. W latach 1979 – 2008 był dyrektorem centrum kultury w Keszthely. Jest inicjatorem kontaktów węgiersko-polskich, przede wszystkim w dziedzinie kultury. Poeta, literat, przedstawiciel wybitnej i zasłużonej polsko-węgierskiej rodziny jest autorem ponad 300 opracowań naukowych i artykułów, redaktorem wydań książkowych. Główną tematyką rozpraw naukowych są: literatura i historia kultury okresu Oświecenia.

Była oczywiście okazja do spotkania i dyskusji o sprawach samorządowych np: w dziedzinie turystyki i rozwoju, Keszthely, stolica Balatonu jest bowiem ważnym ośrodkiem turystycznym Węgier, a pałac rodziny Festeticsów był jednym z najważniejszych ośrodków węgierskiego oświecenia. Rodzina Festetics przyczyniła się mocno do rozwoju miasta. Z jej inicjatywy powstały m.in: szpital, szkoła oraz pierwszy w Europie uniwersytet rolniczy.

 – Bogata historia i turystyczny potencjał przy zachowaniu odpowiednich proporcji i uwarunkowań jest dla naszych miast ważnym składnikiem teraźniejszości, na której można pozytywne rzeczy zbudować. – mówi Kazimierz Gizicki – Mamy w Csébym Gézie w wielkiego sprzymierzeńca i orędownika polsko-węgierskiej przyjaźni. To, że nasze kontakty są żywe i przyjacielskie zawdzięczamy w dużej mierze Cséby Gézie. Zresztą burmistrz Ferenc Ruzics to również nasz przyjaciel. Trochę nasz Stary Sącz promowaliśmy, bo udało się przekazać ambasadorowi Jerzemu Snopkowi album “Stary Sącz – Dziedzictwo Świętych”, a w gabinecie konsula ścianę ozdobi widok klasztoru klarysek pędzla Elżbiety Szot. Można żartobliwie powiedzieć, że umocniliśmy naszą węgierską flankę.