Dzień Samorządowca tradycyjnie w Starym Sączu

24.05.2024 r. odbyły się uroczyste obchody Dnia Samorządu Terytorialnego, które upamiętniają pierwsze wolne wybory do rad gmin z 27 maja 1990 roku.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. pod przewodnictwem biskupa pomcniczego Bogusława Leszczyńskiego w Klasztorze Sióstr Klarysek. Następnie, w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II miała miejsce część oficjalna, w której udział wzięli samorządowcy z Małopolski oraz zaproszeni goście. Gospodarzami wydarzenia byli Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek

Specjalny list do uczestników skierował prezydent Andrzej Duda, a odczytał go Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Marszałek podkreślił znaczenie spotkania, zwracając uwagę na duchowy wymiar obchodów, które odbyły się w miejscu związanym z patronką samorządowców, św. Kingą. Przypomniał, że Jan Paweł II podczas wizyty w 1999 roku wskazał św. Kingę jako wzór do naśladowania, a w 2007 roku Watykan ustanowił ją patronką polskich samorządowców. Witold Kozłowski zaznaczył, że Stary Sącz, gdzie spoczywają szczątki św. Kingi, jest idealnym miejscem do celebrowania Dnia Samorządowca.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. była premier i europosłanka Beata Szydło oraz posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Barbara Bartuś, Andrzej Adamczyk i Patryk Wicher. Uroczystość zakończył koncert zespołu Trebunie-Tutki.

Niestety ze względu na złą pogodę nie udało się zrobić tradycyjnego zdjęcia przy ołtarzu papieskim,