Starosądecka orkiestra świętowała 100 lat

Obecnemu dyrygentowi orkiestry Georgowi Weissowi wręczyła go radna wojewódzka Marta Mordarska. Rada Miejska w Starym Sączu zadecydowała ponadto, że Georg Weiss i Stanisław Dąbrowski zostali uhonorowani Odznaką Honorową Starego Sącza za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej na rzecz Gminy Stary Sącz. Częścią gali był oczywiście koncert, ale to było tylko preludium do uroczystego muzykowania. W drugim dniu świętowania na starosądecki rynek z czterech stron świata maszerowały orkiestry z Łącka, Rybnika, węgierskiego Dunakeszi i nasza Miejska Orkiestra Stary Sącz, które później kilka godzin koncertowały w rynku. Obchody zakończyła niedzielna msza w intencji obecnych i byłych członków orkiestry. Jubileusz odbył się w dniach 21-23 czerwca 2019 r.

Inicjatorem powołania orkiestry w 1919 roku był kolejarz Antoni Borkowski, a muzycy rekrutowali się z osób pracujących w warsztatach kolejowych w Nowym Sączu. Orkiestra działała pod egidą PKP. Pierwszym dyrygentem został sprowadzony z Bielska Jerzy Malec. Orkiestra przez dziesięciolecia występowała przy okazji świąt i rocznic państwowych, ale i lokalnych obchodów np: 700 – lecie miasta. Uczestniczyła w konkursach i przeglądach wojewódzkich orkiestr dętych (w latach 1977-78 dwukrotnie zdobywając w nich drugie miejsce).

Renesans orkiestry nastąpił w latach 90-tych. Odtąd przez niemal ćwierć wieku pracował z orkiestrą Stanisław Dąbrowski (dokładnie 24 lata). Początkowo blisko 10 lat pod patronatem OSP Stary Sącz. W tym czasie orkiestra zdobywała laury na festiwalu Echo Trombity, brała udział w oprawie liturgii podczas wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu.) Potem Stanisław Dąbrowski znalazł dla niej nowa formułę – Międzyszkolnej Orkiestry Dętej, której skład wyłonił z uczniów starosądeckich szkół., którzy często stawiali pierwsze kroki w muzycznym rzemiośle wraz z orkiestrą Nowym adeptom muzyki zapewniono liczne kursy muzyczne. Starosądecka Młodzieżowa Orkiestra Dęta odwiedzała wielokrotnie Słowację, węgierski festiwal helikoński, gdzie sięgnęła po złoty i brązowy medal, ale również Kamieniec Podolski, Gródek Podolski i Chocim. Dwukrotnie koncertowała we Włoszech i Watykanie przed Janem Pawłem II i Benedyktem XVI, grała na cmentarzu pod Monte Cassino i wielu innych włoskich miastach, w kopalni soli w Wieliczce, czy Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Kilkakrotnie odwiedziła świętą dla Polaków Jasną Górę. Co roku brała udział w festiwalu Echo Trombity sięgając po laury i wyróżnienia. Przez długi okres współpracowała z chórami diecezji tarnowskiej w oprawie uroczystości diecezjalnych na ołtarzu papieskim w Starym Sączu i innych miastach regionu, a na co dzień z chórem starosądeckim działającym przy parafii św. Elżbiety, służąc lokalnej społeczności. Orkiestra występowała zdobywając uznanie na Festiwalu Kultury Europejskich w Lewoczy na Słowacji i pod batutą Stanisława Dąbrowskiego była zawsze artystycznym ambasadorem nadpopradzkiego grodu.

Z kolei pod kierownictwem Georga Weissa, który prowadzi orkiestrę od 2014 roku Orkiestra Miejska Stary Sącz zdobyła po raz pierwszy w historii Złote Pasmo „Summa cum laude” (najwyższe wyróżnienie) oraz Grand Prix Festiwalu i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli wszystkie najważniejsze nagrody, jakie były do zdobycia na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rybniku w 2017 r. Orkiestra nieustannie poszerza repertuar, zaskakując muzycznymi niespodziankami. W pamięci pozostają oryginalne koncerty dla starosądeczan między innymi: „Star Wars”, koncert poświęcony Adzie Sari, czy „W 80 dni dookoła świata”. Ostatnio Miejska Orkiestra Stary Sącz dała popis swoich możliwości podczas koncertu „My, Małopolanie” w Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Cóż, pozostaje życzyć jubilatce 200 lat.

Skip to content