Skarby Lewoczy dla turystów

Po pokonaniu 216 schodów wieży bazyliki św. Jakuba, z wysokości 70 metrów rozpościera się wyjątkowa panorama historycznego centrum miasta, Wysokich Tatr i Słowackiego Raju.

sekretarz gminy stary sącz

Mieszkańcy i turyści mogą już podziwiać widoki na miasto i okolicę z wieży bazyliki Świętego Jakuba. Bazylika, jak i cała Lewocza warta jest odwiedzenia nie tylko z tego powodu. W obrębie prostokątnego Placu Mistrza Pawła znajduje się ponad 60 gotyckich i renesansowych domów mieszczańskich, przeważnie z XIV i XV wieku. W samym jego środku znajdują się ewangelicki kościół, renesansowy ratusz, dzwonnica i Bazylika mniejsza św. Jakuba z unikatowym zbiorem późnogotyckich, renesansowych i barokowych ołtarzy. Ołtarz główny św. Jakuba jest najwyższym (18,62 m) późnogotyckim drewnianym ołtarzem szafiastym na świecie. Ukończony został w 1510 roku przez Mistrza Pawła i jego uczniów. Mistrz Paweł z Lewoczy, spiski rzeźbiarz z początku XVI wieku, należał do najwybitniejszych średniowiecznych rzeźbiarzy. W wieży bazyliki znajduje się Informacja Turystyczna, w której można znaleźć gry miejskie dotyczące historii Lewoczy w języku polskim. Projekt remontu wieży jest powiązany bowiem z nową aplikacją na urządzenia mobilne – Stary Sącz i Lewocza szlakiem tajemnic, która powstała w ramach transgranicznego projektu.

W uroczystym otwarciu wieży bazyliki uczestniczył marszałek Kraju Preszowskiego i były primator Lewoczy Milan Majerský, primator Lewoczy Miroslav Vilkovský, w imieniu burmistrza Jacka Lelka gratulacje słowackim samorządowcom składali sekretarz Daniel Śmiericak i Piotr Dyrek, kierownik Referatu Pozyskwiania Funduszy Zewnętrznych.

Pojawił się też Mistrz Paweł i Biała Dama (odsyłamy do historii stolicy Spisza), w których wcielili sie profesjonalni aktorzy. Na wieżę wstęp jest darmowy.

logotypy projektu

Mikroprojekt pn. “Odkrywanie zatartych śladów historii – Po Starym Sączu i Lewoczy szlakiem tajemnic” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERRREG V-A Polska Słowacja 2014 – 2014.

Skip to content